مداوای فرهنگ کار تیمی در کلینیک فرهنگ به صورت رایگان

منتشرشده: فوریه 23, 2013 در نرم افزار, کسب و کار, اجتماعی, دنیای کامپیوتر
برچسب‌ها:, , ,

اگر یک ایرانی هستید فکر کنم به اندازه ی موهای سرتون عبارت فرهنگ سازی رو شنیده باشید. بیشتر از شنیدن این عبارت شاید شنونده ی علت های بی فرهنگی بوده باشید. متاسفانه من هم این بار قصد دارم برم روی منبر و حوصله شما رو سر ببرم. اما شاید حرفای جدیدی لابه لای این گفته های من باشه. حرفایی که دقیقا به درد نرم افزاری ها بخوره! حرفایی که جاه طلبانه در مورد کار تیمی در بخش نرم افزاری در ایران هست و قصد داره چند معضل رو با ارائه راهکار حل کنه. این رو هم بگم که خود من با تجویز همین نسخه مدتی هست توی کلینیک فرهنگ بستری هستم و پزشکان معالجم از روند بهبودم رضایت دارند.

حضور مدیران و اعضای تیم

– گذر زمان در جهت کسب تجربه و دریافتن ضرورت

اولین بار وقتی که برنامه فوتوشاپ رو نصب و اجرا کردم، این سوال رو زیر لب پرسیدم که خدایا این همه امکانات به چه دردی می خوره و آیا امکان داره یه روزی به همه ی این امکانات و ابزارها مسلط بشم؟ همون لحظه آرزو کردم که ای کاش این فرصت رو داشتم که همزمان با انتشار اولین نسخه فوتوشاپ من هم می تونستم از اون استفاده کنم تا در جریان ارتقا های این نرم افزار قرار می گرفتم و لازم نبود ساعت ها وقت صرف خوندن راهنما کنم و خودم رو مسلط کنم.

داستان بالا به نوعی ضرورت گذر زمان و کسب تجربه رو متذکر میشه. من در اون لحظه آرزو می کردم ره صد ساله رو یک شبه طی کنم، اما زهی خیال باطل. بدین ترتیب وقتی که شما در حرفه ای با تجربه و چیره دست باشید به خوبی به راهی که برای رسیدن به این سطح طی کردید واقف هستید. بدیهی است که طی این مسیر مستلزم صرف زمان و هزینه است.

حال این سوال پیش می آید که آیا برای درک ضرورت کار تیمی و رسیدن به بلوغ لازم گذر زمان و کسب تجربه لازم است یا خیر؟ لطفا پاسخ خود را تشریح کنید. (2 نمره)

 بله قطعا لازم است. زیرا:

– گذر زمان زمینه ساز کسب مهارت و رسیدن به بینش لازم است. پس نباید به این زودی ها شاهد بلوغ این نگرش در صنعت نرم افزار خود باشیم. چرا که به گواه مشاهدات خود، عمده فعالین این صنعت جوان را جوانان تشکیل می دهند. جوانانی که الگوهای بومی خوبی چه در محل کار و چه در دانشگاه پیش روی خود ندارند. پس به ناچار گذر زمان شهریه کلاس آنها خواهد شد تا با تجربه شوند. پس لازم است صبور باشیم.

– آشنایی با ابزارهای این کار

بعد از اینکه ضرورت کار تیمی درک شد با ابهاماتی روبرو خواهیم شد. سوالاتی با پاسخ مبهم همچون اینکه از کجا شروع کنم؟ چه کسی مرا هدایت خواهد کرد؟ سوالاتم را از چه کسی بپرسم؟ چه کتاب هایی بخوانم؟ و ده ها سوال این چنینی…

آیا پاسخ هایی قابل اتکا برای سوالات بالا وجود دارد؟ (3 نمره)

بله وجود دارد. باید از جایی شروع کنیم که:

– کسب درآمد هدف شما نباشد و صرفا از انجام کار خود لذت ببرید.
– از جایی که فراغ بال داشته باشید و هراس تحویل به موقع کار وجود نداشته باشد.
– از جایی که همه مدیر نباشند و خارج از لایه ازن سیر نکنند و پر مدعا نباشند.

کلیه شرایط فوق در دنیای متن باز (Open Source) به خوبی متبلور است. جایی که عده ای از سراسر دنیا برای یک هدف خاص بدون قید زمان و مکانی و ملیت و زبان در حال هم افزایی و همکاری هستند. صدها پروژه متن باز و رایگان وجود دارد که می توان در آنها مشارکت داشت و رفتارهای تیمی را مشاهده و تجربه کرد تا سنگ بنای بلوغ فکری به خوبی گذاشته شود. چنین فضاهایی به وفور در اینترنت یافت می شود. کافیست تا یکی از آنها را که مطابق توانایی های شما است را یافته و همین امروز شروع کنید. جسور باشید! خود من به شکل افتضاحی (یعنی کلی بیسواد بودم) این راه را آغاز کردم و شروع به نوشتن و ارتقا افزونه های وردپرسی کردم. آموختم و کماکان در حال آموختن هستم.

بعد از قرار گرفتن در این مسیر سعی کنید با مقوله های زیر آشنا بشید. البته با حوصله و صبوری پس از لذت بردن از مرحله قبل و بدون توجه به افاضات مدعیان پشمکی!

SVN
Git
Agile

– خود محوری و برتری جویی ما

سعدی شیرازی می فرماید:

نبیند مدعی جز خویشتن را
که دارد پرده ی پندار در پیش
گرت چشم خدا بینی ببخش
نبینی هیچ کس عاجز تر از خویش

به نقل از کتاب جامعه شناسی خودمانی:

ظریفی از دوستان تعریف می کرد از بسیاری از ادم های تحصیل کرده دور و برم پرسیدم که جزایر لانگرهانس کجاست؟ گفت باور کردنی نبود آنهایی که می دانستند که می گفتند ولی باقی به جز یکی دو نفر که گفتند نمی دانیم سعی کردند از اقیانوس اطلس گرفته تا مدیترانه و دریای مانش این جزایر را یک جایی بگنجانند.

باور کردنی نیست که ما ایرانی ها تا این درجه در هر امری اعم از کشاورزی، صنعت، سیاست تا سیستم های پیچیده مالی بانکی خودمان را مطلع می دانیم. دو ماشین در خیابان تصادف می کنند ببینید چقدر آدم با چقدر اظهار نظر دورش جمع می شوند!! همه مطلع اند و همه کارشناس.

با ذکر مثال یک راهکار برای معضل بالا بنویسید. (5 نمره)

این همه پول صرف فست فود و شارژ سیم کارت و قرتی بازی می کنیم، زورمون میاد دوزار بدیم این کتاب رو بخونیم. با اجازه بزرگترا من یه سیلی محکم به گوش شما می نوازم و از شما دعوت می کنم این کتاب رو مطالعه کنید. حالا هی نق بزن و بگو من همه اینا رو می دونم، هی تو وبلاگت تعریف و تمجید خارجی ها رو بکن و توی پروفایل لینکداینت اسم صدتا تخصص جور وا جور رو بنویس.

از سوی دیگه رشد سن و شخصیت فعالان جوان این حوزه در آینده ی نزدیک گره گشا خواهد بود. با توجه به بافت جمعیتی و فرهنگی کشور، اکثر قریب به اتفاق فعالان و متخصصین این بخش جوانانی کم و سن و سال و جویای نام هستند که خود محوری، شتاب زدگی و غرور اونها (من جمله خودم) کمی مشکل ساز هست. هیجان آنها برای فتح دنیا و اتکای صرف اون ها به دانش فنی نرم افزار مشکلاتی رو به دنبال خواهد داشت. امیدوارم با گذر زمان و رشد فکری ما جوانان بخشی از مشکلات حل شود.

– ظهور شرکت های موفق و مشوق کار تیمی به صورت بومی

خوشبختانه طی چند سال اخیر بنا به ضرورت شاهد ظهور شرکت هایی کوچک هستیم که به خوبی به ضرورت کار تیمی پی بردند و در آگهی های استخدامشون این فاکتور رو یکی از ملاک های استخدام قید کردن. این یعنی اینکه بخشی از فرهنگ سازی در حال انجام هست و اشخاص متقاضی مجبورند بنا به مقتضیات به سمت کار تیمی حرکت کنند.

از طرف دیگه این شرکت های پیشرو، با چالش هایی روبرو خواهند بود. چالش هایی که برخواسته از نقصان فرهنگی و فنی فعالان این حوزه است. لذا برای بقا یاد گرفته و خواهند گرفت که چطور آموزه های کار تیمی رو به صورت بومی در روح تیم کاری خودشون تزریق کنند. این بومی سازی و لمس مولفه های کار تیمی در قالب یک تجربه به سرعت در جامعه ایرانی نشر خواهد یافت و شتاب فرهنگ سازی برای کار تیمی را دو چندان خواهد کرد.

حضور شرکت ها و بنگاه های خصوصی فعال در عرصه وب و تجارت الکترونیک در این روزها گواه این مدعاست. این شرکت ها علی رغم مشکلات فراوان پیش رو هر روز بیش از پیش با مهارت های کار تیمی آشنا می شوند. ما حصل این تلاش استفاده از ابزارهای کار تیمی همچون ترلو (Trello) است. ده ها ابزار این چنینی موجوده، کافیه سرچ کنید.

یکی دیگه از مزایای ظهور چنین شرکت هایی ایجاد رقابت و ورنق بازار هست. رقابتی که شوخی بردار نیست و سکان داران شرکت ها به خوبی در میابند که برای بقا لازم است به بهترین شکل ممکن از نیروی انسانی خود بهره گیرند.

– مهارت و تسلط بر زبان انگلیسی

دلبندم، اگر به زبان انگلیسی تسلط نداری، اگر جسارت خوندن و نوشتن به زبان انگلیسی رو در اجتماعات نداری بهتره همین الان از ادامه راه صرف نظر کنی. برو تا زمانیکه مسلط نشدی بر نگرد. چه ربطی داره؟ خیلی ربط داره… برو توی کلینیک از دکتر فرهنگیان بپرس.

اندکی تامل…

آیا توصیه های بالا باعث بهبود فرهنگ کار تیمی خواهد شد؟ ( 5 نمره)
آیا خواهید توانست بیش از اینکه حرف بزنید فکر کنید؟ ( 1 نمره)
آیا بدون اتلاف وقت و موکول کردن کار به فردا مصمم به مشارکت در یک پروژه تیمی هستید؟ ( 4 نمره)

دیدگاه‌ها
 1. مثبت اس ام اس می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام
  من مدت هاست که از افزونه لینکدونی ساخت شما در سایتم استفاده می کنم
  و بسیار خوشحالم که می بینم این پلاگین کاربردی ساخت یک هموطن خوش ذوق و سخاوتمند و متواضع و متعهد است (این القاب رو با توجه به مطالعه مطالب سایتتون براتون انتخاب کردم و نه خدای نکرده از روی تملق)
  ……………………………..
  از همه ی این حرفا که بگذریم می رسیم به سوالی که من از سازنده این پلاگین داشتم و باعث شد که سایتت رو پیدا کنم.
  سؤالم اینه:
  من نیاز دارم که در سایتم «دو لینکدونی» داشته باشم تا در هر کدام لینک های متفاوتی رو بذارم
  آیا می شود که با افزونه شما به چنین هدفی برسم؟
  اگر نه، آیا افزونه ی دیگری در وردپرس هست که کارکردی مشابه پلاگین شما داشته باشه تا اونم نصب کنم؟
  برای من تعداد کلیک بر روی لینکها مهمه.

  با تشکر

  • silvercover می‌گوید:

   ممنون از حسن نظر شما. اما شما در مطلب نا مرتبطی درج نظر کردین و من از پاسخ دهی معذورم.

   • مثبت اس ام اس می‌گوید:

    علت اینکه کامنتم رو اینجا نوشتم اینه که، مطلب مربوط به افزونه، قسمتی برای درج دیدگاه نداره. و وقتی روی «ادامه مطلب…» کلیک می کنیم وارد سرویس وبلاگدهی وردپرس میشه که فیلتر هست و من فیلترشکن ندارم

    اگر لطف کنید و همینجا جواب بدید ممنون میشم. در غیر اینصورت بفرمایید سوالم رو کجا مطرح کنم

 2. بهرام می‌گوید:

  سلام دوست عزیز
  نوشته های جذابی دارید ،و بنده که در شرف یادگیری هستم بسیار تهییج شدم که با پشتکار بیشتری ادامه دهم.و تصمیم گرفته ام با اصولی که بیان کرده اید ادامه دهم.با تشکر

 3. پارســا می‌گوید:

  سلام دوست عزیز! در ابتدای متن از واژه ی منــــبــــر به صورت ابزاری ملال آور تعبیر کرده اید که این موضوع با فرهنگی که شما برای آن می جنگید مناسبتی ندارد!
  قدر واژه ها را بدانیم …
  از محتوای مقاله جدا لذت بردم! پایدار باشید ….

 4. mamalbikhial می‌گوید:

  واقعا حامد جان دست به قلمت خیلی شیرینه
  اصلا آدم از خوندن مطالبت خسته نمیشه

 5. ramin می‌گوید:

  سلام
  چه عجب؟
  آقا کجایی پس؟
  اولا زود زود آپدیت کن
  دوما برای تازه کار ها هم مطلب بذار
  سوما پستاتون رو خیلی دوست داریم
  چهارما یا علی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s